Terasy, chodníky, ihriská, príjazdová cesta, plochy okolo bazéna aj schody v záhrade patria k spevneným plochám, na ktoré si profesionáli posvietia už pri projektovaní domu. Ich vzhľad by mal totiž ladiť s domom a na to je vhodné poznať dostupné možnosti. Plánovanie spevnených plôch vopred sa nehodí iba z estetického hľadiska. Dôležitejším dôvodom je funkčnosť plochy. Podľa účelu plochy je potrebné zvoliť vhodný materiál. Trh ponúka široké spektrum materiálov, tvarov a farieb, čo znamená široký výber, ktorý sa oplatí adekvátne zvážiť.

Spevnené plochy prepájajú dom so záhradou a pohyb okolo domu a v záhrad. Slúžia ako terasy, chodníčky, obslužné priestory pri záhradnom domčeku alebo ako parkovanie pre bicykle, autá, či ako súčasť voliéry. Súčasťou každého domu sú, chodníky, terasy parkoviská. Musia byť bezpečné, dostatočne pevné a môžu byť aj estetické.

To, aká bude stabilná vaša zámková dlažba, nezávisí len od kvality materiálu, ale v rovnakej miere aj od kvality jej položenia. Ani tá najkvalitnejšia dlažba nezostane dlhodobo rovná a stabilná, pokiaľ jej podklad nevybudujete tak, aby sa nezosúval a nevymýval.

Kvalita zámkovej dlažby je rovnako závislá od typu a tvaru jej dlaždíc, ako aj od vlastností jej podkladu. Ani tá najkvalitnejšia dlažba nezostane dlhodobo rovná a stabilná, pokiaľ jej podklad nevybudujete tak, aby sa nezosúval a nevymýval. Rovný povrch dlažby totiž zaručia len pevná drenážna a roznášacia vrstva, ktoré sa skladajú z vrstiev štrku a piesku rôznych veľkostí. Podklad pre zámkovú dlažbu sa odborne nazýva nosná vrstva.